Rag jak na čtverečky

Co to vlastně rag je? Je to tradiční postup, ve kterém se nejenomže neschovávají švy, ale naopak se využijí jako ozdobný prvek hotového kousku. Ragování vás bude moc bavit tím, že je rychlý, snadný a efektní. Rag se většinou šije z jednoduchých čtverců, které jsou dopředu proquiltované. Takže po sešití jednotlivých dílů už nequiltujeme, ale máme skoro hotovo. Chybí už jen ozdobné natřepení - a zde doporučuji netřepit moc hustě - jednotlivé třásně se pak rády trhají a pouští nitě. Stačí natřepit zhruba ve vzdálenosti 2 cm.

 

Na jeden základní čtvereček potřebujeme čtverec vrchní látky - topu, stejně velký čtverec podšívky(spodní látky) a o 4 cm menší čtverec výplně - dávám vatelín. Tento návod je focen na kouscích z odstřižků (10x10 cm top a podšívka a 6 cm výplň) - proto je dílek tak maličký. Ideální rozměr je kolem 20 cm (tj. 16 cm výplň) - třepení pak hezky vynikne...

rag1.jpg

Výplň (zde čvereček termolínu) položíme na rubovou stranu topu a srovnáme do středu. Jako výplň je možné použít vatelín i termolín libovolné tloušťky. Podle zvolené výplně bude deka buď měkká a nadýchaná - nebo naopak pevná.

rag2.jpg

Přiložíme podšívku lícem nahoru a úhlopříčně prošijeme. Je možné zvolit i jiné prošití, složitější, nebo místo jednoduchých čtverců zvolit patchworkové bloky...

rag3.jpg

Tím máme základní čtverec hotový. Jednotlivé čtverce k sobě sešíváme 2 cm od kraje (přesně po kraji výplně) - tedy nikoli na šíři patky jako obvykle v patchworku. Širší okraj nám umožní použít zdobné třepení, které je základem ragu.

Že to není nijak těžké? Když si podobných čtverečků a klidně i jiných tvarů) připravíte víc, ještě víc a hodně, můžete mít ragový polštářek, kabelku nebo dokonce ragovou deku. :)