Olemování deky

 

Také okraje látky je třeba nějak upravit proti třepení. Myslím si, že je nutností umět látku pěkně olemovat. Zvláště u patchworku oceníme možnost olemovat okraje jinou látkou a tak vytvořit zajímavý efekt.

 

Obrubovací švy

Může být vytvořen dvěma způsoby. Buď jej pouze jednoduše zahneme. Látku tedy zahneme a prošijeme.
 

Druhá varianta je vzhlednější a jednodušší. Látku zkrátka zahneme nadvakrát, tedy podehneme a v kraji prošijeme.

 

Jednoduchý obrubovací šev

Podehnutý obrubovací šev

 

 

 

Lemovací švy

Používáme je k ozdobnému lemování látky proužkem stejného nebo odlišného materiálu. Opět jej můžeme vytvořit v jednoduché variantě, kdy látku jen přeložíme kolem okraje a přišijeme. Častěji se však používá oboustranně podehnutý lem, protože je zajištěn proti třepení a je efektnější.

Jednoduchý lemovací šev

jednoduchý lemovací šev

 

Oboustranně podehnutý lemovací šev

oboustranně podehnutý lemovací šev

 

Ustřihneme si proužek látky na lemování. Pokud lemujeme rovné švy, postačí rovně střižený pruh látky. Většinou se, ale stříhá šikmý proužek. Je sice náročnější na spotřebu látky, ale protože je pružný, dovoluje olemovat i oblé švy a okraje.

Na šířku proužku počítáme 2x šíři lemování a na každé straně 0,5 - 1cm na podehnutí. Takže když chceme mít okraj 2cm široký odměříme si 6cm + 0,5 - 1cm navíc k těmto 6cm takže výsledný proužek bude mít šíři cca 7cm

 

 

Před šitím si proužek přeložíme na poloviny a sežehlíme (viz horní obrázek). Poté proužek rozložíme a obě strany sežehlíme ke středové linii. Nejlépe nejdřív jednu stranu, poté druhou stranu a nakonec sežehlíme opatrně obě dohromady.

 
 
 
Do takto připraveného proužku vsuneme látku a proužek v kraji přišijeme normálním stehem.
 
 
 
 


Šikmý proužek

Pokud látku stříháme šikmo, a to nejen v případě, že stříháme proužek na olemování, tak v těchto místech látka nemá takovou pevnost. Je možné ji snadno natáhnout, či naopak navolnit. To nemusí být vždy žádoucí. Dbáme proto, aby se takto střižené části nenapínaly a nedeformovaly tak svůj tvar. Při lemování okrajů však této vlastnosti šikmo střiženého proužku velmi dobře využijeme.

 

Proužek stříháme šikmo. Jeho šířka bude odpovídat dvojnásobku
požadované šířky lemu a 2x 1 cm přídavku na podehnutí.

 

 

Šikmé konce proužku nezarovnáváme.
Před sešitím na sebe položíme proužky následujícím způsobem lícem k sobě.

 

Prošijeme v místě křížení vrstev vzdáleném od okraje asi 0,7 mm.

 
Proužek rozložíme lícem k podložce a šev rozžehlíme.

 

 
Přebytečné okraje odstřihneme.
 
 
Proužek se sešívá takto šikmo proto, aby na sobě ve výsledku neleželo mnoho vrstev. Takto se vrstvy rozloží do větší šířky a na hotovém výrobku pak není zesílení materiálu tolik znát. A znovu ještě jednou takto zezhora přežehlíme aby nám to lépe drželo.